Een beter milieu begint met staal

Een beter milieu begint met staal

Een beter milieu begint met staal

Een beter milieu begint met staal

Een beter milieu begint met staal

Schrootverwerking gaat digitaal
De schrootinzet moet omhoog bij Tata Steel Nederland. Nieuwe digitale technieken moeten hierbij gaan helpen.
NTA 8713 Hergebruik constructiestaal, nu ook in 't Engels
Bij het NEN is de officiële Engelse vertaling verschenen van NTA 8713 ‘Hergebruik van constructiestaal’.
Nieuwe impulsen voor circulaire transitie maakindustrie
FME, Koninklijke Metaalunie en Federatie NRK hebben zich verenigd in de Stichting Circulaire Maakindustrie (CMI).
Versnellen, niet vertragen
Stilstand is achteruitgang, is de gedachte achter de recente brandbrief van de Maatschappelijke Alliantie aan premier Schoof.
CO2-emissie bij thermisch verzinken fors omlaag
Verzinkerijen bereiken nu al doel CO2-emissiereductie.
CBAM onder vuur
Het CBAM werkt nog allerminst effectief, oordeelt de Europese vereniging voor staalproducenten Eurofer.
Stel circulair slopen verplicht
Vijf organisaties bepleiten wettelijke verankering van circulair slopen.
Bouwemissietool gelanceerd
TNO introduceert de TNO Bouwemissietool, een zelf ontwikkelde rekentool voor snel inzicht in schadelijke emissies bij uitvoering bouwprojecten.

Circulariteit beloont

De bepalingsmethode ‘Milieuprestatie gebouwen en GWW-werken’ wordt aangepast aan de laatste inzichten. De herziening gaat naar verwachting per 1 januari volgend jaar in. De aanpassingen beogen vooral het gebruik van circulaire materialen te stimuleren en eenduidig te kunnen meten.

Met behulp van ‘Milieuprestatie gebouwen en GWW-werken’, een uitgave van Stichting Bouwkwaliteit (SBK), wordt de milieuprestatie van gebouwen (MPG) beoordeeld over de hele levenscyclus: van grondstofwinning tot hergebruik (recycling/afdanking). Na herziening heeft de bepalingsmethode een zogeheten ‘modulaire opbouw’. De vier fases van de levenscyclus van een product worden dan per fase inzichtelijk gemaakt:

A. Productie en bouw
B. Gebruiksfase
C. Sloop- en verwerkingsfase
D. Mogelijkheden voor hergebruik, terugwinning en recycling

Daarmee wordt het mogelijk om per fase keuzes te maken tussen producten. De fabrikant of branchevereniging kan hiermee op een uniforme wijze, in prestatieverklaring of milieurelevante productinformatie, meer onderscheidend inzicht geven in de milieukwaliteit van het product als gevolg van grondstoffen c.q. materiaalstromen.

De milieueffecten van het recycleproces en de uitkomende kwaliteit aan het einde van de levensduur worden dan gedeclareerd in module D van de bepalingsmethode. De toepassing van deze gerecyclede of hergebruikte grondstoffen c.q. materiaalstromen in een volgende productiecyclus komt tot uiting in de productiefase (module A) van de milieuprestatie.

De aanpassingen op een rij:

  • de bepaling van de MPG-score wordt verfijnd; metname de levensduur bij het toepassen van secundaire grondstoffen/producten moet in de herziene versie nauwkeuriger zijn vast te stellen;
  • niet-herbruikbare materialen krijgen in de herziene versie een negatieve waardering;
  • het aandeel secundair wordt in de herziene versie apart inzichtelijk gemaakt, zodat hierop apart kan worden gestuurd (module D).